Moja skúsenosť s chodníkmi a verejnými komunikáciami

08. 12. 2016 Autor: Matúš Knap

Osobne veľmi často navštevujem rôzne miesta v meste, tým pádom viem zo skúsenosti povedať, že mnohé chodníky nie sú dostatočne prispôsobené pre mňa ako pre človeka na vozíku. V roku 2015 sme tiež v rámci akcie Zmeňme bariéry na mosty do spoločnosti mapovali bariéry v okolí Detského klubu a v MČ Košice – Sever.

Je to dosť nebezpečné, hlavne v zime, keď príde sneh a chodníky začnú primŕzať. V takomto prípade sa človeku na vozíku ide veľmi ťažko. Často krát nevidieť, či sa na chodníku nenachádza nejaká nerovnosť. Pod napadaným snehom sa môžu nachádzať diery a pády do nich by mohli spôsobiť nebezpečné úrazy. Prekonávanie týchto nástrah je značne komplikované aj pre osobného asistenta. Aj on mnoho ráz hľadá spôsob, ako obísť nerovnosť na ceste alebo chodníku. Preto by som chcel apelovať na kompetentných ľudí, ktorým patrí daná komunikácia alebo chodník. Povrch je potrebné opraviť, aby sa predchádzalo úrazom a iným nepríjemným udalostiam.

Žijem v mestskej časti Krásna nad Hornádom, po ktorej sa s výnimkou zimy, často prechádzam na elektrickom invalidnom vozíku a veľa ráz musím obchádzať nerovnosti. Bývame pri hlavne ceste, kde chodník nebol dávno opravený a je v dezolátnom stave. Bojím sa, že kolesom zapadnem do diery a stane sa mi nejaké nešťastie. V časti obce sú chodníky opravené. Tam nie je problém bezpečne sa pohybovať. Je však zaujímavé, že práve na hlavnom ťahu nie sú chodníky v poriadku. Diery v chodníkoch nesťažujú pohyb len nám postihnutým, ale i zdravým ľuďom. Stačí aj slabší dážď a voda z chodníkov neodtečie. Vzniknuté mláky preto ľudia obchádzajú po trávnikoch alebo múrikoch plotov. Zlepšenie nastalo, až keď sme oslovili pána starostu, ktorý sa postaral o vybudovanie odvodňovacieho kanála. Bol by som veľmi rád, keby sa kompetentní trochu vžili do našej situácie, aby sa tomu začali venovať. Aby sa veci neriešili až vtedy, keď sa niečo vážne stane.

Matúš Knap