Letný čas

31. 03. 2017 Autor: Gregor Simon

Letný čas je označenie systémovej úpravy merania času. V to obdobie o hodinku dlhšie svieti slnko. Cez zimný čas sú kratšie dni, a cez letný zase dlhšie dni. Cieľom letného času je úspora elektrickej energie, čiže kratšie sa večer svieti ako cez zimný čas. Letný čas začína posledným marcovým víkendom a končí posledný októbrový víkend. Po skončení letného času sa presunie zase “zimný čas”, ktorý je vlastne normálny. Tým pádom označenie zimný čas je nadbytočné.

Princíp podobný letnému času už v roku 1784 spomenul Benjamin Franklin. Franklin nechcel zaviesť zmenu času, ale jeho zámerom bolo to, aby ľudia skôr išli spať, a skôr aj vstávali, a tak by viac využili denné svetlo počas pracovnej doby.

Prvý vážnejší návrh na takéto spravovanie času navrhol londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907, a to vo svojej eseji s názvom Mrhanie denným svetlom.

V praxi bol letný čas zavedený v roku 1916, no len v niektorých európskych krajinách.

Bolo medzi nimi napríklad Švédsko, ktoré s tým ale skončilo v ten istý rok. Nemecko a Rakúsko-Uhorsko si tento čas zaviedli v rozpätí rokov 1916-1918. V Spojenom kráľovstve ho tiež zaviedli v roku 1916, v Rusku bol zavedený v roku 1917. V niektorých rokoch sa stávalo, že Rusko si posunulo čas až o 3 hodiny. Spojené štáty americké zaviedli tento čas v roku 1918 spolu s časovými pásmami.

Na území Česko-Slovenska fungoval letný čas aj s prestávkami už v 40-tych rokoch. Každoročný letný čas bol zavedený v roku 1979. Po niekoľkých rokoch sa ustanovilo pravidlo, že letný čas sa začína posledný marcový víkend, a to zo soboty na nedeľu. Letný čas je dlhší od roku 1996 o jeden mesiac. Trvá 7 mesiacov do posledného víkendu v októbri. Pred rokom 1996 trval ešte letný a zimný čas narovnako. Letný čas sa používa vo všetkých štátoch Európy. V roku 2011 sa letného času zriekli, a po celý rok majú jednotný čas, štáty Bielorusko a Rusko. Podľa pravidiel EÚ určujúcich európsky letný čas, prechod nastáva vo všetkých časových pásmach súčasne o 1:00 . Na Slovensku sa teda začína letný čas o 2:00, keď sa ručičky posunú na 3:00 a končí sa 3:00, keď sa čas posunie na 2:00.

Niektoré krajiny, ako napríklad Spojené kráľovstvo, chcú dokonca prejsť na celoročný letný čas, čo by znamenalo natrvalo prijať pásmo SEČ a zjednotiť sa tak.

Každý z nás má to svoj názor, no osobne si myslím, že tá zmena z letného času na zimný je zbytočná. Mali by sme mať tak isto jednotný čas celoročne, ako majú Rusko a Bielorusko. Podľa mňa nemá zmysel každoročne meniť zimný čas za letný.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Letn%C3%BD_%C4%8Das

Gregor