Konferencia Nezávislý život - správne otázky, 2.časť

08. 07. 2019 Autor: Matúš Knap

Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť konferencie Nezávislý život. Aktívne som sa zapojil do diskusií pri okrúhlych stoloch. Mohli sme si vybrať dve zo siedmych tém. Ja som si vybral témy Osobná mobilita a kompenzácie a Komunitné služby a nezávislý život. Najviac ma zaujala téma Nezávislý život. Otvorili sme otázku osobnej asistencie, lebo OA je podľa mňa najdôležitejší nástroj, bez ktorého nemôžem žiť nezávislý život. Vďaka OA sa človek stáva nezávislým, môže aktívne fungovať na všetkých úrovniach a dokáže prekonať architektonické bariéry.  Je to aj pomoc pre celú rodinu, ktorá vďaka OA môže tiež fungovať nezávislejšie. Som rád, že som mohol porozprávať  skúsenosti zo svojho života. Slavomír Krupa, ktorý skupinu moderoval, nám dával konkrétne otázky, na ktoré sme sa mohli vyjadriť.

Diskutovali sme aj na tému bývania. Pre ľudí so ZP je veľkým problémom osamostatniť sa od rodičov, nemajú dostatok financií na platenie nájmu a už vôbec nie na kúpu vlastného bytu. Štát ich v tomto nepodporuje.

Dotkli sme sa aj otázky statusu osobného asistenta. Je dosť veľký problém nájsť dobrého osobného asistenta. Mladí ľudia nie sú dostatočne motivovaní, nie sú adekvátne finančne odmenení, nemajú nárok na PN, stravné lístky. Aj keď ich to baví a robia to s láskou, túto prácu nepociťujú ako stabilnú.

Za okrúhlym stolom padli rôzne návrhy. Napríklad rozšíriť úkony osobnej asistencie o starostlivosť o rodičov ľudí so ZP, keď sa kvôli zhoršujúcemu zdravotnému stavu nie sú schopní o seba postarať. Každé dieťa má snahu postarať sa v starobe o svojich rodičov a ani ľudia so ZP nie sú výnimkou. Preto dali tento návrh.

Ďalší návrh sa týkal agentúr osobnej asistencie.  Veľkou pomocou pri hľadaní osobných asistentov by mohli byť práve agentúry osobnej asistencie. Bolo by potrebné zvýšiť podporu agentúr zo strany štátu, VÚC,..

Zhodli sme sa aj na myšlienke, že agentúry by mohli poskytovať kurzy osobnej asistencie, kde by sa tí, ktorí ju chcú vykonávať, dozvedeli viac o filozofii nezávislého života a dostali by základné inštrukcie o vykonávaní osobnej asistencie. 

Rodičia, ktorí majú deti so ZP hovorili o veľkej potrebe Centier včasnej intervencie (CVI). Už detskí lekári, ktorí uvidia u dieťaťa nejaký zdravotný problém, by mali rodičov do CVI nasmerovať.

Verím, že táto konferencia prinesie osoh pre ľudí so ZP, našich rodičov, asistentov a celú spoločnosť. Chcem sa zúčastniť aj ďalších podobných aktivít.

Matúš Knap

____

Najviac ma zaujala diskusné skupina Komunitné služby a nezávislý život. Moderovali ju pán Slavomír Krupa a pani Lucia Cangárová. Veľmi sa mi to páčilo. V skupine s nami diskutovala aj pani Lýdia Brichtová, vďaka ktorej sa osobná asistencia dostala do slovenskej legislatívy.

Konferencia ukázala, že nie sme všetci dostatočne jednotní v presadzovaní spoločných cieľov. Každý má svoju predstavu o tom, ako a čo chce zmeniť. Ukázalo sa napríklad to, že osobná asistencia nefunguje dobre ani v Bratislave. Je preto veľmi dôležité zmeniť jej spôsob fungovania. Musíme vytvoriť agentúry, ktoré sa budú starať o to, aby OA dobre fungovala. Na určité obdobie by sa na prevádzkovanie agentúr po celom Slovensku mohli využiť financie z eurofondov.

Okrem osobnej asistencie sa v skupine diskutovalo aj o dostupnom bývaní pre ľudí s telesným postihnutím. Mnohí z nich si ho nemôžu dovoliť z finančných dôvodov.

 Marián Kozák