Brexit

20. 07. 2017 Autor: Gregor Simon

Brexit je označenie vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Skratka Brexit znamená British/Britain Exit, čiže doslovný preklad je „Briti - východ alebo vystúpenie.“

Trošku viac do minulosti:

Spojené kráľovstvo v roku 1973 vstúpilo do Európského hospodárskeho spoločenstva, ktoré má skratku EHS. O dva roky neskôr sa konalo referendum o tom, či Briti majú ostať členmi EHS. V tomto referende všetci voliči aj strany boli za zachovanie, čiže zotrvanie v EHS. V roku 1975 bola vláda rozdelená na dve strany, pričom jedna strana bola za zotrvanie a druhá proti zotrvaniu v Európskej únii. Harold Wilson pozastavil ústavné právo o hromadnej zodpovednosti vlády a povolil ministrom verejne robiť kampaň na obidvoch stranách. Sedem z dvadsiatichtroch členov vlády bolo proti zotrvaniu v EHS. V júni v roku 1975 vyhlásili voľby, v ktorých voliči mali odpovedať na otázku, či by Spojené kráľovstvo malo zostať v Európskom spoločenstve, čo znamená mať aj spoločný trh. V každom grófstve hlasovali za odpoveď ÁNO. Len v jednom jedinom, a to v grófstve Shetlandských ostrovov a Vonkajších Hebríd hlasovali za odpoveď NIE. Po voľbách sa rozhodlo, že Spojené kráľovstvo ostane členom Európskeho hospodárskeho spoločenstva.

Prvé výsledky hlasovania za zotrvanie alebo vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie boli zverejnené okolo polnoci 23. júna 2016 a konečný výsledok 24. júna 2016. Na Gibraltári zvíťazili zástancovia za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. Výsledky Gibraltáru boli uverejnené ako prvé. V Anglicku a vo Walese vyhrali zástupcovia za odstúpenie z Európskej únie. V hlavnom meste Spojeného kráľovstva, v Londýne, hlasovali za zotrvanie v Európskej únii. Zástancovia za zachovanie členstva Spojeného kráľovstva, okrem Londýna, vyhrali v Škótsku, Severnom Írsku a Gibraltári. Vzhľadom na výsledky referenda britský premiér David Cameron, ktorý bol zástancom zotrvania v EÚ, odstúpil. Nahradil ho zástanca odstúpenia z EÚ.

Dôsledkom toho bolo možno to, že ráno 24. júna, podľa výsledkov volieb, sa rozhodlo o odstúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. 52 % voličov bolo za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie a 48% voličov bolo za zachovanie členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii.

Futbalový Brexit

To, že Briti odstúpili z EÚ môže znamenať zo športového hľadiska veľa. Tým pádom, že v anglickej futbalovej lige je veľa hráčov, ktorí nepochádzajú z Anglicka, vo futbalovom svete to znamená, že hráči tých štátov, ktorí nie sú v Európskej únii, sú označení ako zahraniční hráči. V každej lige, tak isto aj v anglickej, sú isté obmedzenia, koľko zahraničných hráčov môže mať tím v základnej jedenástke, do ktorej sa rátajú aj hráči na striedačke. Jedinou cestou anglickej futbalovej ligy, aby si mohli ponechať hráčov, je zrušiť obmedzenie zahraničných hráčov v zápasoch. V opačnom prípade by väčšina zahraničných hráčov musela odísť, alebo by stratili zápasovú prax a formu. Tak isto ako aj u nás, hráči ktorých krajiny nie sú v Európskej únii, sú označení ako zahraniční hráči. Srbsko a Macedónsko sú európske štáty, ale tým pádom,  že nie sú členmi Európskej únie, sú hráči týchto štátov v kádroch futbalových mužstiev označení ako cudzinci.

Gregor S.

Zdroj článku: https://sk.wikipedia.org/wiki/Vyst%C3%BApenie_Spojen%C3%A9ho_kr%C3%A1%C4%BEovstva_z_Eur%C3%B3pskej_%C3%BAnie