Prečo je dobré čítať knihy
31. 03. 2017 Autor: Ľubica Benkovská„Kniha je ako človek. Dôležité je to, čo je vnútri, či je zaujímavá, a nie obal.“ Anonym.
Je všeobecne známe, že marec je mesiacom knihy. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je to tak? Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už niekoľko desiatok rokov, konkrétne od roku 1955. Zaviedli ho v bývalom Československu na počesť Mateja Hrebendu, a za účelom podpory trvalého záujmu o knihy.
Martin Hrebenda Hačavský (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880) bol šíriteľom slovenskej a českej knihy. Narodil sa a aj zomrel v marci. Paradoxne bol nevidiaci, to mu však nebránilo venovať sa zbieraniu kníh a ich zachraňovaniu. Medzi vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské knihy. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej literatúry medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.
Aj v dnešnej modernej dobe je dôležité, aby ľudia „nezabúdali“ čítať, pretože čítanie kníh je pre človeka veľmi užitočné. Utvára si ním lepšiu slovnú zásobu, učí sa, ako sám môže tvoriť a koncipovať vety, vie sa lepšie vyjadrovať, učí sa a opakuje si pravopis. Kniha čitateľa obohacuje, dáva mu priestor na získanie a zapamätávanie si nových poznatkov a informácií. Strhujúci príbeh môže človeka preniesť na iné miesta, do iných krajín či dôb. Taktiež, najmä u detí, stimuluje rozvoj fantázie. Kniha je verným spoločníkom pre chvíle nudy, ale aj nepohody alebo relaxu. Mnohí ľudia sú dnes príliš zaneprázdnení a nemôžu alebo nevedia si nájsť čas na čítanie, uprednostňujú oddych pred televíznou obrazovkou alebo počítačom. To však nie je úplne najlepší spôsob relaxu, vedci totiž dokázali, že častým pasívnym sledovaním televízie odumierajú určité typy nervových synapsií (spojení medzi nervovými bunkami), predovšetkým tých, ktoré sú spojené s dlhodobou pamäťou. U detí časté sledovanie televízie navyše spôsobuje poruchy pozornosti a problémy s učením.
Čítanie kníh naproti tomu prináša množstvo výhod. Odborníci odporúčajú zahrnúť čítanie do každodenného programu aktivít a to z týchto dôvodov:
Čítanie rozvíja myslenie. Jednou z dôležitých výhod čítania kníh je pozitívny efekt, ktorý má na naše myslenie. Pri čítaní viac myslíme, aby sme pochopili tú alebo inú myšlienku z obsahu.
Čítanie znižuje stres. V dnešnom svete má mnoho ľudí problém, ako sa zbaviť stresu. Bohatstvo a rytmus jazyka vedie k uspokojeniu mysle, psychiky a zbavuje organizmus stresu. Zvlášť pomáha čítanie nejakej fantastiky pred spaním.
Čítanie zvyšuje slovnú zásobu. Keď čítate knihy rôznych žánrov, tak sa stretávate so slovami, ktoré sa bežne nepoužívajú v každodennej reči. Pokiaľ je niektoré slovo pre vás neznáme, nemusíte vždy vyhľadávať jeho význam v slovníku. Význam je možné pochopiť aj zo zmyslu vo vete. Čítanie pomáha nielen k rozšíreniu slovnej zásoby, ale tiež zlepšuje gramotnosť.
Čítanie chráni pred Alzheimerovou chorobou. Podľa posledných výskumov čítanie skutočne chráni pred chorobami mozgu. Keď čítate, mozgová aktivita sa zvyšuje, čo má priaznivý vplyv na jeho zdravotný stav.
Čítanie dodáva sebadôveru. Čítanie kníh vám upevňuje sebavedomie. Keď v rozhovore preukazujete hlboké vedomosti z určitej oblasti, tak sa nevedomky správate pokojne a istejšie. Uznanie okolia vašich znalostí má pozitívny vplyv na vaše sebadôveru.
Čítanie robí človeka kreatívnejším. Kreatívni ľudia môžu vytvárať a rozvíjať naraz niekoľko rôznych nápadov. Kde ich vziať? Napríklad z kníh. Pri čítaní kníh môžete čerpať množstvo rôznych nápadov, ktoré neskôr možno využívať v živote.
Čítanie zlepšuje spánok. Pokiaľ budete pravidelne čítať pred spánkom, telo si čoskoro na to zvykne. Čítanie sa stane akýmsi signálom pripravujúcim organizmus na spánok. Takým spôsobom si nielen zlepšíte spánok, ale ráno budete cítiť viac energie.
Čítanie zlepšuje činnosť mozgu. Pri čítaní si zvyčajne predstavujeme veľa detailov, osoby, oblečenie, okolité predmety. Je nutné pritom chápať veľa vecí, ktoré sú nutné na pochopenie diela. Preto čítanie trénuje pamäť, logiku, obrazotvornosť a vizualizáciu.
Čítanie zlepšuje koncentráciu. Pri čítaní je nutné zamerať sa na obsah diela bez strácania pozornosti na okolité predmety a deje. Tento zvyk je veľmi užitočný pri akejkoľvek inej činnosti. Čítanie tiež rozvíja objektivitu a schopnosť prijímať uvážené rozhodnutia.
Tak čo, milí čitatelia, vidíte, že čítať knihy sa oplatí, pretože tým človek rozvíja svoje kognitívne a rozumové schopnosti. Nehovoriac o tom, že kniha je dobrý spoločník napríklad keď sedíme nekonečne dlho v čakárni u lekára alebo keď je zlé počasie, pri cestovaní v autobuse či vo vlaku, pri trávení času pri vode či na pláži.
Použité zdroje:
http://www.biosferaklub.info/citanie-knih-je-prospesne-pre-zdravie-cloveka/
http://novinky.sered.sk/clanky/2014-02-20-preco-je-marec-mesiac-knihy
Ľubka Benkovská