Pozitívna inteligencia

02. 02. 2018 Autor: Ľubica Benkovská

Nedávno ma v knižnici upútala kniha s názvom Pozitívna inteligencia.  Už v úvode som ju čítala so zatajeným dychom. Zaujala ma, pretože sa v nej píše, že šťastie a život nie sú závislé od úspechu, ale od nastavenia našej mysle.

 Autor knihy Shizad Chamine hovorí o tom, že naša myseľ sa môže správať ako náš priateľ alebo nepriateľ, podľa toho, ako sa nastavíme. Autor označuje ako najväčšieho sabotéra šťastného života človeka samého a jeho "zlé" myšlienky. Teda činitele v mysli, ktoré nás negatívne ovplyvňujú, nazýva sabotérmi.

Posudzovanie vlastného správania, vlastnej neschopnosti alebo správania sa a neschopnosti iných, to je tiež jeden z prejavov sabotérov v nás. Posudzovanie a tzv. predsudky sú v živote človeka dôležité, no platí to hlavne v detstve, aby sme vedeli rozlíšiť dobré od zlého alebo správne od nesprávneho, či bezpečné od nebezpečného, atď.

Tieto naučené a zaužívané spôsoby myslenia  si uchovávame až do dospelosti, kedy nám už nie sú potrebné. Autor to prirovnáva k tomu, že je to, ako keď dieťa položí ruku na rozpálenú platňu. Po pár sekundách ruku odtiahne, lebo ho to páli. Má zážitok, že to už robiť nemá, a predíde tým väčšiemu zraneniu.  Podobne,  niekoľko sekúnd psychickej bolesti pri nejakom probléme,  nás má varovať, aby sme zmenili uhol pohľadu a nasmerovali našu myseľ na riešenie problému, ktoré bude mať perspektívu. Nikto predsa nebude držať dobrovoľne ruku na platni, a znášať bolesť, ktorá má byť užitočná len v prvých okamihoch nebezpečenstva.

Sabotéri sú teda kritické myšlienky smerujúce na správanie seba alebo ostatných ľudí. Hodnotia naše správanie alebo správanie iných, emočne nás vykyvujú, nútia nás k perfekcionizmu, úteku či sebaľútosti. No v našej mysli sa nachádza aj tzv. mudrc, ktorý je schopný sa s týmito myšlienkami - sabotérmi vysporiadať.

Človek si častokrát myslí, že problémy zmiznú sami od seba, že sa to vyrieši samo. No takto to nefunguje. Preto je dôležité sa na problémy dívať ako na dary a príležitosti k zmene. Keď sa nám napríklad rozbije pohár, nie je nutné sa na seba hnevať, obviňovať sa či ľutovať. Môžeme situáciu otočiť a vnímať ju ako príležitosť k zmene. Napríklad môžeme porozmýšľať, ako sa to stalo, kde sme urobili chybu, že sme ho pustili a poučiť sa z nej. Môžeme napríklad použiť črepiny pohára ako dekoráciu a zakomponovať ich do nejakého ručne robené ho výrobku. Alebo sa môžeme naučiť poháre sami vyrábať. Ak by sme situáciu nevedeli premeniť na dar, môžeme ju nechať len tak - nechať negatívnu situáciu odznieť bez emócií. A tým z nej tiež urobíme dar, ktorý posilní mudrca v nás.

Tak teda do toho! Skúsme si predstaviť nejaký problém, ktorý nás postretol a popremýšľať, ako by sme ho mohli pretaviť na dar, ako by sme mohli hľadať to dobré v ňom. Lebo len ak sa budeme dívať na problémy ako na príležitosti, budeme schopní žiť lepší, kvalitnejší, plnohodnotnejší - čiže šťastnejší život!

Ľubka Benkovská