Odpad končí tam, kde začína naša fantázia
18. 02. 2019 Autor: Ľubica Benkovská„Odpad začína tam, kde končí naša fantázia :)“ Petra Slezáková
Pred dvadsiatimi rokmi by sa nad týmto výrokom nikto ani nezamyslel, pretože oprava pokazených spotrebičov, zašitie záplaty na odeve, či vlastnoručné šitie nových šiat zo starých kúskov bolo bežné. Ak sa niečo pokazilo, človek si to vedel sám opraviť, prípadne niekoho požiadal o pomoc. V starých časoch platených vreckoviek, látkových tašiek a opakovateľne používaných fliaš z kvalitnej umelej hmoty by nikoho ani nenapadlo, že raz budeme používať papierové kuchynské utierky, vlhčené vreckovky a denne vyhadzovať plastové fľašky (častokrát do klasického komunálneho odpadu).. Za posledné roky sme sa veľmi priblížili západnej kultúre, používame anglické výrazy v hovorom aj odbornom styku, máme nové „sviatky“ ako Halloween či Deň svätého Valentína. A hlavne, máme viac jednorazových plastových a papierových obalov od balenej vody, pizze, jedla... A kde všetok ten nahromadený odpad končí? No samozrejme, väčšinou na skládkach odpadu. Na Slovensku máme totiž len dve spaľovne odpadu (v Košiciach a Bratislave), ktoré sa v súčasnosti považujú za lepšiu alternatívu nakladania s odpadom.
Až tak mnoho odpadu v porovnaní s EÚ neprodukujeme (1 Slovák za rok priemerne vyprodukuje „len“ 248 kg odpadu, no aj v triedení a recyklácii sme na chvoste. Na Slovensku sa recykluje len približne 15 % materiálov, v porovnaní s krajinami Vyšegrádskej štvorky (bývalými socialistickými krajinami, ktoré sú v EÚ) je to najmenej...
Čo by sme teda mali robiť, keď nechceme aby v oceánoch spontánne vznikali ostrovy plastových odpadov o veľkosti 40 násobku Slovenska? Keď nechceme, aby sa zvieratá žijúce vo voľnej prírode zomierali na hlad s plným žalúdkom plastov?
Je to veľmi jednoduché, musíme začať od seba. Ako? Snažiť sa znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujeme a to napr.:
- kupovaním potravín bez obalu (aspoň niektorých)
Dnes už máme možnosť nakupovať v tzv. bezobalových obchodoch. Konkrétne v starom meste v Košiciach môžeme nájsť obchod Na kôpke a už aj novootvorený bezobalový obchod Košická špajza na ulici Masarykovej. Ak kupujeme v obchode ovocie a zeleninu, môžem namiesto klasických plastových vreciek (ktoré nemajú žiadnu recyklovateľnú hodnotu) použiť vrecká vyrobené zo sieťoviny alebo starej záclony.
- dobrým spotrebiteľským uvážením
To znamená, dobre si premyslieť či potrebujem štvrtý krém na tvár, alebo piaty čierny kabát len preto, že je v zľave. Môžem sa zamyslieť aj nad tým „Ozaj tú vec z reklamy potrebujem?“
- väčšieho zdieľania s ostatnými
Chcem si napríklad skúsiť vyrobiť zmrzlinu doma, požičiam si stroj od známeho, ktorý ho má namiesto toho, aby som ho kupovala. Ak idem na lyžovačku, lyže si radšej požičiam z požičovne, ak viem, že ich použijem len raz do roka.
Existuje viac možností ako sa dá šetriť životné prostredie, ale aj hospodáriť s peniazmi šetrnejšie. Každý o tom môže porozmýšľať a vybrať si ten vlastný spôsob. Ako vraví aj Petra Slezáková: „Je potrebné začať hneď!“
Ľubka Benkovská