Hudba ako liek
16. 03. 2020 Autor: Ľubica BenkovskáHovorí sa, že hudba je „jazyk jazykov“. Každého z nás ovplyvňuje a sprevádza životom bez toho, aby sme si to viac či menej uvedomovali. Je vedecky podložené, že hudba človeka ovplyvňuje už v prenatálnom vývine, teda pred jeho narodením a má pozitívny vplyv na vývin plodu. Už malé dieťa dokáže, či úsmevom, vydávaním rôznych zvukov alebo pohybom na ňu reagovať. Ovplyvňuje v pozitívnom zmysle naše nálady a emócie. Hudba pomáha adolescentom zvládnuť obdobie dospievania, kedy sa stáva pre mládež ich neoddeliteľnou súčasťou. Dokážeme jej jednoducho všetci porozumieť bez ohľadu na národnosť, či farbu pleti. Hudba nás prosto spája.
Existuje mnoho podôb a hudobných štýlov, či už je to klasická hudba, jazz, folklór alebo moderný štýl pop, rock. Stačí si vybrať, čo sa nám páči, a čo preferujeme. Ja napríklad, keď som bola malá mi rodičia vraveli, že som nezaspala bez skladieb od Richarda Müllera a kapely Matt Bianco.
Hudba mi robila spoločnosť od detstva. Neskôr som začala navštevovať ĽŠU Márie Hemerkovej v Košiciach, odbor klavír a spev. Ako každý, kto študoval hru na nejaký nástroj, dokonca aj profesionálny hudobník, mi určite dá za pravdu, keď poviem, že nie vždy sa chce človeku toľko cvičiť. Chce to veľa trpezlivosti aj odriekania, no dnes som vďačná mojej rodine, predovšetkým starým rodičom, že som sa na to dala a spoločne sme to všetko zvládli. Aj dnes si rada zahrám, ak mám na to čas a priestor, no čo je najkrajšie, že môžem týmto príležitostne obšťastniť a pomôcť tak aj klientom, priateľom v mojej práci. Prispieť k rozvoju kognitívnych schopností, a takisto rozvíjať ich emocionálnu stránku osobnosti, či už hrou nejakých ľudových pesničiek prípadne spevom, napríklad aj pri nácviku spoločného kultúrneho programu.
Hudbu môžeme pokojne nazývať aj liekom na ľudskú dušu, ktorý pomáha spoločnému dobru na svete. Ak si ju zamilujete je celoživotnou láskou, vďaka ktorej milujeme a sme „milovaní“.
Karolína Mozerová