Noc múzeí a galérií 2018 v Košiciach

23. 05. 2018 Autor: Ľubica Benkovská

Noc múzeí a galérií 2018 v Košiciach

Ako každoročne, aj v tomto roku, sa pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí konalo celoslovenské podujatie pod názvom Noc múzeí a galérii. Tento ročník bol zaujímavejší o to, že rôzne kultúrno-spoločenské akcie boli, aspoň v Košiciach, prístupné až do polnoci. V metropole východu sa do tejto akcie zapojilo 8 inštitúcií.

Východoslovenské múzeum

Medzi nimi aj Východoslovenské múzeum,  ktoré už tradične prilákalo množstvo ľudí. Návštevníkov veľmi oslovila, mimo iného, aj výstava pod názvom Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. S  obdivom aj zatajeným dychom ich v sklených teráriách pozorne sledovali deti aj dospelí.

Aby sa uchoval duch, v ktorom sa tohtoročná akcia niesla - 100. výročie založenia Československa, na poschodí sa dalo odfotiť s portrétom Tomáša G. Masaryka. Prebiehal aj workshop v štýle vyrob si vlastnú československú bankovku. Taktiež sa v múzeu už dlhšiu dobu koná výstava na tému orol krikľavý. Na ďalšie poschodie múzea sa dá dostať po sklenených schodoch, ale aj výťahom (zaujímavosťou je, že aj na tomto poslednom poschodí sa nachádza aj bezbariérové WC). Tu sme mohli obdivovať tradičnú maďarskú ľudovú kultúru – matyó.

Mám radosť z toho, že VSM je prístupné všetkým návštevníkom, keďže je tam výťah (okrem výstavy Košického zlatého pokladu, ktorá sa nachádza v suteréne a vedú tam schody). Expozície si teda môže prísť pozrieť každý, kto má záujem. Na nádvorí múzea bolo možné zahrať si na veľkej zvonkohre. Sprístupnený pre návštevníkov bol výnimočne aj známy (a zo zastávky električky na Námestí Maratónu mieru dobre viditeľný) drevený kostolík prevezený do Košíc z Kožuchoviec.

Divízia VSM, Hviezdoslavova 3

V pobočke Východoslovenského múzea oproti cez cestu (vedľa KSK) bolo tiež čo obdivovať. Sú tam stále veľkolepé expozície - Storočie v umení, ktoré zachytáva vývoj všetkých druhov výtvarného umenia a remesiel na východnom Slovensku v jednotlivých historických obdobiach. Jej súčasťou je i dobová lekáreň so vzácnym historickým vybavením. Druhou rozsiahlou expozíciou je Príroda Karpát, ktorá v sebe zahŕňa 2000 exponátov z ríše rastlín, živočíchov, hornín a minerálov. V priestoroch múzea prebiehal počas podujatia aj  rýchlokurz učenia sa ľudových tancov. Zaujímavý pohľad na súčasnosť aj minulosť košickej Hlavnej ulice sa nám naskytla sériou fotomontáži pod názvom Mesto včera a dnes od fotografa G. Bodnára.

Slovenské technické múzeum

Slovenské technické múzeum okrem stálych expozícii Baníctvo v podzemí, Hutníctvo – Metalurgia, Umelecké kováčstvo, Oznamovacia elektrotechnika a iné predstavilo hlavne najmladším divákom hovoriaceho robota, návštevníci si tiež mohli vyrobiť vlastné origamy. Na nádvorí múzea prebiehali ukážky dobového varenia soli ako aj rôzne slané pokusy najmä pre mladších návštevníkov.

Múzeum Vojtecha Löfflera

V Múzeu Vojtecha Löfflera bolo okrem jeho diel a pamätnej izby, výstava moderného umenia a to v podaní Tomáša Pichu, súčasného umelca, ktorý vo svojom umení prepája svet maľby s videoprojekciou. Ďalším zaujímavým autorom je András István Bánheygi mladý 8-ročný chlapec, ktorého maľby boli veľmi farebné a pestré a už na prvý pohľad zaujali.

Východoslovenská galéria

Vo Východoslovenskej galérii prebiehalo počas večera veľa rôznych workshopov. Vo výstavných sieňach sa konali výstavy zamerané na povojnové obdobie pod názvami Košice 1951: Priemyselné mesto verzus obytná krajina a Po moderne / Metropola východu 1945 — 1989. Svoje miesto v nej má aj súčasné umenie v podobe výstavy Petra Demeka s názvom Status II.

Do Noci múzeí a galérii bolo zapojených viac inštitúcii, napr. aj Letecké múzeum, Steelpark, ÚĽUV, Miklušova väznica, Katova bašta, atď.. Všetky inštitúcie som však nenavštívila, bolo to časovo aj vnemovo náročné. Stálo to však za to! Z tohto podujatia som si odniesla veľmi hlboké umelecké a estetické zážitky.

Som rada, že v Košiciach sa čoraz viac inštitúcii zapája do tejto akcie. Ľuďom tak poskytujú priestor na zmysluplne strávený čas. Môžu sa dozvedieť mnoho zaujímavých vecí z oblasti vedy, techniky, dejín a histórie, pokochať sa krásou umeleckých diel alebo sa pozastaviť nad novovznikajúcim moderným umením J.

V neposlednom rade aj u detí vzrastá záujem o návštevy múzeí. Takáto zmena prístupu prispieva k obohacovaniu detí a ukazuje im, že v múzeách sa nestretnú len s vypchatými zvieratami a kopou starého nábytku a predmetov. Stávajú sa z nich moderné inštitúcie, kde si môžu vyskúšať aj rôzne interaktívne prvky, či objavovať nové veci prostredníctvom praktických pokusov a aktívneho zapájania sa do rôznych činností.

Ľubka Benkovská