Vzdelávacie podujatie pre lekárov v INKLUBe

21. 10. 2024 Autor: Administrátor

Dňa 17.10.2024 sa v INKLUBe konalo vzdelávacie podujatie pre lekárov v rámci ich špecializačného vzdelávania. Účastníkmi boli 20 lekári z rôznych zdravotníckych zariadení na Slovensku, pripravujúci sa na atestačné skúšky v odbore FBLR pod odborným vedením primárky MUDr. Kataríny Šalamonovej a rehabilitačnej lekárky MUDr. Reichovej-Kluskovej z oddelenia detskej rehabilitácie v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Zámerom tohto podujatia bolo ukázať budúcim fyziatrom INKLUB ako netradičné zariadenie, poskytujúce liečebnú rehabilitáciu v sieti neštátnych zdravotníckych zariadení FBLR financovanú cez zdravotné poistenie.

Fotografia 1 - Privítanie  účastníkov

Po privítaní účastníkov riaditeľkou INKLUBu Ing. Kozákovou, MUDr. Šalamonová predstavila dlhoročnú spoluprácu pracoviska FBLR v Detskej fakultnej nemocnici s neštátnym zdravotníckym zariadením FBLR v INKLUBe. Poukázala na problematiku dlhodobej liečebno rehabilitačnej starostlivosti poskytovanej deťom s ŤZP a na odkázanosť týchto detí na celoživotnú liečebnú rehabilitáciu. Detská fakultná nemocnica je odborne a kapacitne vybavená najmä na poskytovanie včasnej a akútnej liečebnej rehabilitácie deťom (od narodenia) a mládeži do dovŕšenia dospelého veku. INKLUB sa zameriava na poskytovanie následnej liečebnej rehabilitácie deťom od 3 rokov, mládeži a dospelým so zdravotným postihnutím alebo ohrozeným zdravotným postihnutím. Dobrá vzájomná spolupráca zlepšuje podmienky liečebno rehabilitačnej starostlivosti najmä pre deti a mládež s ŤZP v regióne Košíc.

Fotografia 2 - MUDr . Šalamonová predstavuje spoluprácu

Úvodná časť programu pokračovala predstavením neštátneho zdravotníckeho zariadenia FBLR v INKLUBe. Odborná zástupkyňa MUDr. Adriana Babičová, toho času aj vo funkcii krajská odborníčka pre FBLR v KSK,  predstavila prácu v ambulancii fyziatra a pracovnú náplň fyzioterapeutov. Informovala o najčastejších diagnózach a terpeutických postupoch. Taktiež skonštatovala, že pracovisko je vybavené nad rámec predpísaného štandardného vybavenia špeciálnymi prístrojmi ako napr. motomedy, vertikalizačné zariadenia, plynové injekcie a pod. Nadštandard tvorí aj bezbariérový rehabilitačný bazén s podvodnými masážami. MUDr. Babičová potvrdila veľmi dobrú spoluprácu s odd. FBLR v Detskej fakultnej nemocnici a osobitne s pani primárkou Šalamonovou. Ako fyziatrička s bohatou praxou povzbudila účastníkov špecializačného štúdia aby boli ústretoví pre všetky cieľové skupiny nezávisle na veku a diagnóze. Osobitne sa prihovárala za deti a osoby so zdravotným postihnutím.

Fotografia 3 - MUDr. Babičová predstavuje NZZ FBLR v INKLUBe.

INKLUB, jeho históriu, motiváciu zakladateľov, poslanie a víziu predstavila jeho riaditeľka Ing. Dagmar Kozáková. INKLUB ako neziskovú verejnoprospešnú organizáciu založili rodičia detí s telesným postihnutím v roku 1993. INKLUB je zriaďovateľom 3 zariadení: neštátneho zdravotníckeho zariadenia FBLR, zariadenia sociálnych služieb - domova sociálnych služieb s ambulantnou formou a súkromnej materskej školy. Každé zariadenie funguje v inom rezorte na základe danej platnej legislatívy. 

“Našim poslaním je pomáhať deťom, mládeži a dospelým s telesným postihnutím a ich rodinám pri riešení problémov súvisiacich so zdravotným postihnutím, aby sa necítili v náročných životných situáciách osamelí, bezradní, slabí, nešťastní,... Pomáhať im, aby sa naučili svoje problémy riešiť, aby dokázali zdravotné postihnutie prijať ako výzvu na získanie jedinečných skúseností na ceste životom. Našou víziou je spoločnosť, ktorá má postoj ku zdravotnému postihnutiu ako ku skúsenosti, ktorú môže zažiť každá ľudská bytosť. Spoločnosť, ktorá dokáže oceňovať odlišnosti, vytvárať podmienky na rovnosť príležitostí, budovať bezbariérové prostredie na princípoch univerzálneho dizajnu, vychovávať a vzdelávať všetky svoje deti, podporovať zdravý rodinný a komunitný život”.

Dagmar Kozáková vo svojom príspevku hovorila o ľudskoprávnom prístupe ako dôležitom faktore pri vytváraní podmienok a poskytovaní služieb osobám so zdravotným postihnutím a ich rodinám. Prezentovala históriu modelov spoločenských prístupov k osobám so ZP od exklúzie, cez segregáciu a integráciu, až po inklúziu. Uviedla prehľad medzinárodných dokumentov na ochranu práv osôb so zdravotným postihnutím,  kde zdôraznila, že dokument OSN “Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím” ratifikovala Slovenská republika a preto jeho ustanovenia sú pre náš štát záväzné a v prípade ich porušovania sú tieto práva súdne vymáhateľné. Upozornila na pretrvávajúcu nevhodnú terminológiu, ktorá osoby so ZP nálepkuje a ponižuje. Uviedla, že práve ľudskoprávne dokumenty ovplyvnili aj na  Slovensku vývoj sociálnej politiky vo vzťahu k zdravotnému postihnutiu, ktorá sa mení z postoja “for you” na “with you”.   Efektívna pomoc osobám so zdravotným postihnutím je založená na ich bezpodmienečnom prijatí na báze vzájomného rovnocenného prístupu a uvedomení si, že najväčším odborníkom je vždy človek sám sebe a preto musí byť prijímaný ako partner pri hľadaní riešení problému. Príklady z vyspelých krajín nám ukazujú, že pri vytvorení adekvátnych podmienok môžu aj osoby s veľmi ťažkým zdravotným postihnutím byť veľkým prínosom pre spoločnosť, ako napr.: nositeľ nobelovej ceny, fyzik a kozmológ Stephen Hawking, a ďalší…

INKLUB za 31 rokov svojej existencie realizoval množstvo projektov na podporu nezávislého života osôb s ŤZP. Jedným z najvýznamnejších bol pilotný projekt zavádzania osobnej asistencie do praxe na Slovensku.

Fotografia 4 - Príbeh INKLUBu prezentuje Ing. Kozáková.

V rámci následnej diskusie MUDr. Šalamonová spomínala na zaujímavé pracovné stretnutia so skupinou terapeutov z USA, ktorí prišli v roku 1995 na Slovensko s cieľom pomôcť zlepšiť starostlivosť o deti  so zdravotným postihnutím (children with special needs). Jednalo sa o tím rôznych spolupracujúcich terapeutov (in home therapy: occupational therapist, physiotherapist, speechtherapist, …) pod vedením Marcie Barbacki z neziskovej organizácie Global Opportunities, ktorí prišli ako dobrovoľníci do krajín východného bloku, aby školili odborníkov a ukázali im efektivitu poskytovania tímovej služby. MUDr. Šalamonová sa zúčastnila workshopov vo Varšave, v Budapešti a v Prešove.

Fotografia 5 - Diskusia.

Po krátkej diskusii svoj osobný príbeh prezentovala Bc. Martina Holentová. Uviedla ho slovami naplnenými túžbou mladej ženy, pohybujúcej sa na vozíku, po nezávislom živote podobnom ako majú jej zdravé rovesníčky. Vo videoprezentácii porozprávala čo znamenalo jej predčasné narodenie a jeho následok zdravotné postihnutie pre život jej celej rodiny. Akou brzdou v jej živote boli práve odborníci. Vďaka rodine, a hlavne vďaka podpore svojej mamy sa nenechala vyčleniť zo spoločnosti. S pomocou osobnej asistencie mohla študovať na univerzite a získať bakalársky titul. Porozprávala o svojom pláne mať vlastné bývanie a pokračovať v univerzitnom štúdiu.

Fotografia 6 - Bc Martina Holentová prezentuje svoj príbeh.

Súčasťou vzdelávacieho programu bola prehliadka INKLUBu. Účastníci sa dozvedeli príbeh netradičnej architektúry budovy INKLUBu, kde architekti použili vyspelý prístup projektovania tzv. univerzálne navrhovanie (design for all). V priestoroch liečebnej rehabilitácie navštívili ambulanciu, masérňu a elektroliečbu. V priestoroch telocvične im fyzioterapeutky predstavili systém práce, špecifické prístrojové vybavenie a pomôcky. Účastníci následne videli rehabilitačný bazén s podvodnými masážami. Bezbariérovosť vstupu do bazéna podporuje vstupná rampa a dva zdvíhacie systémy (stropný a vozíkový s ramenom).

Na záver prehliadky navštívili aj ďalšie zariadenia INKLUBu, a to Súkromnú materskú školu a Domov sociálnych služieb.

Fotografia 7 - Fyzioterapeutka Zuzana Čurpeková vysvetľuje význam cvičenia na motomede pre osobu na vozíku.

Vzdelávacie podujatie končilo voľnými rozhovormi, v ktorých budúci fyziatri z celého Slovenska vyjadrovali spokojnosť s rozhodnutím vzdelávať sa práve na LF UPJŠ v Košiciach a taktiež vďačnosť p. doc. MUDr. Petrovi Takáčovi, PhD, mim. profesorovi, odbornému garantovi špecializačného štúdia v odbore Fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, za veľmi ľudský prístup ku každému jednotlivcovi a za kvalitnú prípravu na atestačnú skúšku.

Pre účastníkov z INKLUBu bolo toto podujatie príjemnou príležitosťou spoznať lekárov, ktorí sa úprimne zaujímali o  problematiku zdravotného postihnutia a prístupy k jej riešeniu uplatňujúce v INKLUBe. 

Na záver sa všetci zúčastnení dohodli na spoločnej fotografii pre spomienku na vzájomne obohacujúce príjemné stretnutie. 

Fotografia 8 - Spoločná fotografia 

____

Celý článok na stiahnutie v PDF -> Vzdelávacie podujatie pre lekárov v INKLUBe