Stretnutie v Tabačke

12. 11. 2024 Autor: Maťka Holentová

 Uprostred októbra som dostala telefonickú pozvánku od môjho kolegu a kamaráta PhDr. Mariána Kozáka na politickú diskusiu Opravári spoločnosti s Michalom Kovačičom. Konala sa v Tabačke.

  Nás v INKLUBE zaujíma politická a spoločenská situácia na Slovensku, lebo od jej stavu závisí kvalita našich životov. Skúmame ju z troch hľadísk, a to z hľadiska pedagogického, zdravotníckeho a sociálneho. Zaoberáme sa sociálnou politikou občanov s telesným, mentálnym aj kombinovaným znevýhodnením. Ide nám hlavne o nezávislý život týchto občanov a ich práva na Slovensku. Želáme si, aby sa im žilo lepšie a mali rovnaké práva a boli rovnocenní s majoritným obyvateľstvom Slovenskej republiky. Z tohto dôvodu, ja ako jedna z členov INKLUBU, som prijala pozvanie na túto diskusiu. Veľmi mi záleží, aby sa Slovenská republika vedela rozvíjať pomocou využitia eurofondov z Európskej únie efektívne a správne.

  Diskusia sa konala v priestoroch Tabačky v Košiciach. Na úvod nás privítala pani Zuzana WIENK - dlhoročná protikorupčná aktivistka, zakladateľka Bystrín a držiteľka ocenenia Biela Vrana. 

  

   Po úvodnej digitálnej ankete sa nám predstavili ďalší aktívni “Opravári spoločnosti”, medzi nimi aj pán Michal KOVAČIČ - bývalý moderátor televízie Markíza a líder nového mediálneho projektu 360, ako aj pani LAURA DITTEL - výkonná riaditeľka Karpatskej nadácie a celoslovenská líderka občianskej spoločnosti.

 

 

   Boli sme tam vo veľkom počte, mali sme si vybrať 1 z 3 skupín / Biznis, Kultúra a umenie, Médiá a spoločnosť/, ku ktorej najviac inklinujeme. My s kolegom Mariánom sme si vybrali tretiu skupinu - Médiá a spoločnosť. Našu skupinku viedla pani Zuzana Wienk a pridal sa k nám aj pán Michal Kovačič a pani Laura Dittel. Debata sa konala v kruhu, kde sa každý predstavil a vysvetlil, prečo tam je a koho zastupuje. V našej skupine bolo 14 členov. Rozprávali sme sa hlavne o správnom využití eurofondov. Tiež ako pristupovať k voľbám, lebo sú lokality na Slovensku, kde ľudia nejavia záujem ísť k volebným urnám, považujú to, žiaľ, za nepodstatné, myslia si, že tým budúcnosť na Slovensku aj tak nezmenia. Ja osobne využívam svoje právo ísť voliť vždy od svojich 18- tich.

   Zaoberali sme sa situáciami aj v jednotlivých lokalitách Slovenska. Boli spomenuté témy ako ochrana Národného parku Pieniny, rušenie IC vlakov, stravovanie v školských jedálňach,.... Keď som dostala príležitosť, predstavila som seba a INKLUB a o čo sa snažíme. Doplnili ma môj kolega Marián s osobným asistentom Marekom.

   Rozobrala som tému osobnej asistencie aj to, že občania s ŤZP majú obavu pri súčasnej politickej situácii o nezávislý život, ktorý vedú prostredníctvom osobnej asistencie. Bojíme sa, že tá može byť ohrozená konsolidáciou štátneho rozpočtu a prichádzajúcimi zmenami v tejto oblasti.

   Chceme urobiť všetko preto, aby sa osobná asistencia na Slovensku ďalej rozvíjala a aby ako téma išla do povedomia majoritnej spoločnosti. Aby občania s ŤZP boli vnímaní ako rovnocenní občania Slovenska s lepšími podmienkami na dôstojný a nezávislý život. A v tomto nám pomáhajú aj prostriedky EÚ. Preto z môjho pohľadu je dôležité zostať členom Európskej únie.

 

          Do budúcna, ak sa takáto diskusia alebo podobná bude konať, rada sa opäť osobne zúčastním, a tým chcem prezentovať nezávislý život osoby s ŤZP s využitím osobnej asistencie. Chcem žiť život slobodne a aktívne aj napriek tomu, že som na vozíku. smile

 

Bc. Martina Holentová