Konferencia Profesia Lab: Zdravotné znevýhodnenie a inkluzívne zamestnávanie
30. 01. 2025 Autor: Maťka HolentováPred pár dňami som sa zúčastnila online konferencie „Zdravotné znevýhodnenie a inkluzívne zamestnávanie“, ktorá sa uskutočnila v rámci projektu Profesia Lab a ktorú zorganizovala spoločnosť Alma Career Slovakia (donedávna Profesia). Projekt Profesia Lab zastrešujú Anna Podlesná a Martina Čápová. Prihovoril sa nám aj Radoslav Rezák, riaditeľ Alma Career Slovakia.
Na trhu práce spoločnosť pôsobí už viac ako 27 rokov, na Slovensku od roku 1997. Patria jej aj webstránky Práca za rohom, Teamio, Edujobs, Seduo, Arnold, Platy.sk., Profesia.sk a organizuje podujatia ako Profesia Days či Najzamestnávateľ – to všetko nájdete na www.almacareer.com. Materská spoločnosť Alma Media pôsobí vo viacerých krajinách strednej aj južnej Európy.
Profesia Lab sa na Slovensko snaží priniesť poznatky z USA, kde sa dlhodobo venujú pracovnému trhu aj pre občanov so zdravotným znevýhodnením. Medzi pozvanými bola aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím (ZP) Zuzana Stavrovská. Konferencia bola tlmočená aj do anglického a slovenského posunkového jazyka.
Projekt Profesia Lab vznikol preto, aby spájal zamestnávateľov, školy, uchádzačov o prácu so zdravotným znevýhodnením a zástupcov neziskového sektora venujúcich sa tejto cieľovej skupine, pričom hovoríme o otvorenom trhu práce.
Už niekoľko rokov lektori a kouči z projektu Profesia Lab pripravovali uchádzačov na otvorený trh práce a od roku 2023 sa zapojili do projektu aj prví zamestnávatelia. Samozrejme, ich otázky boli, ako ľudia so ZP dokážu pracovať, čo vedia robiť, pre koho tento projekt bude vhodný. A otázky uchádzačov boli, kde získať skúsenosti, ako sa pripraviť na pohovor a prácu. Preto vznikol projekt Profesia Lab s aktivitami zameranými na to ako pripraviť, zoznámiť a pochopiť obe strany. Celoslovenský model spolupráce sa snažia aplikovať cez komunitných partnerov – neziskové organizácie, školy aj cez prípravné kurzy pre trh práce pre ľudí so ZP.
Tréning pozostáva z nasledujúcich častí:
1. sociálne a komunikačné zručnosti uchádzačov o prácu so zdravotným znevýhodnením (zároveň sú vzdelávané aj firmy),
2. návštevy vo firmách (vidieť a vyskúšať si danú prácu),
3. po obojstrannej dohode si firma vyberá uchádzača na 2-týždňovú až 3-mesačnú platenú stáž.
Za dva roky fungovania projektu Profesia Lab ukončilo 192 uchádzačov kurz, z toho 80 si našlo prácu a 20 ich pracuje viac ako 1 rok.
V ďalšej časti konferencie nám Miroslava Slováková, jedna z absolventiek Profesia Labu, odprezentovala výsledky prieskumu, ktoré spracovala ako stážistka pre Alma Career Slovakia. V prieskume vyhodnotila projekt Profesia Lab za rok 2024. Svoje skúsenosti s prácou s uchádzačmi so ZP zdieľal aj jeden z prešovských pracovných koučov Juraj Hudák, ktorý spomenul,že keď sa príde na reálne pracovisko po kurze, nevie sa, ako dlho budú trvať jednotlivé pracovné výkony zaškolených uchádzačov. Pretože každý uchádzač so ZP má jedinečnú a individuálnu dĺžku spracovania a pochopenia danej práce.
Hovoril napríklad o stážistoch na autistickom spektre, ktorí pracujú na rovnakej pozícii, ale každý mal individuálne potreby na pracovisku. Za zamestnávateľa svoje skúsenosti zdieľala Eva Hribíková Šebelová zo Všeobecnej úverovej banky, vedúca sekcie testingu, ktorá má pod sebou 50 zamestnancov, z čoho ⅓ sú brigádnici. Hodnotí tento projekt pozitívne, vidí progres. Zamestnávateľom sa osvedčilo vysvetliť detailne a jednoducho proces práce, prípadne ho zopakovať. Pri neštandardných situáciách so stážistom so ZP jednať s nadhľadom.
V poslednej časti konferencie sa účastníkom prihovorila profesorka sociálnej práce Jennifer Harrison, ktorá pôsobí na univerzite v Michigane a na Slovensko prišla vďaka programu Fulbright. Rozprávala o motivačných rozhovoroch, ktoré sú prínosné pre jednotlivých uchádzačov v pracovnom procese.
V závere boli ocenené firmy, ktoré pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím na trhu práce. Boli ocenené anjelmi, ktorých vyrobilo OZ Usmej sa na mňa z Košíc. Ja som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť tejto konferencie online. Dalo mi to odvahu pokračovať v aktívnom profesijnom živote, pomáhať ďalším ľuďom so znevýhodnením, motivovať ich k činnostiam. Tiež ďakujem tímu Profesia Lab, že som sa mohla konferencie zúčastniť a napísať o nej tento článok.
Do ďalšieho motivačného čítania!
Bc. Martina Holentová