Konferencia Nezávislý život - správne otázky, 3.časť

09. 07. 2019 Autor: Ján Podhájecký

Rovnosť pred zákonom (článok 12 a 13 Dohovoru OSN o právach osôb so ZP)

Pracovnú skupinu, ktorá rozoberala rovnosť pred zákonom v zmysle Dohovoru OSN o právach osôb so ZP viedol JUDr. Maroš Matiaško LL.M., ľudsko-právny advokát z Fóra pre ľudské práva.

Doobedňajšej skupinky sa zúčastnilo aj niekoľko účastníkov s ľahším mentálnym postihnutím. Využili sme túto skutočnosť a snažili sme sa problematiku výkonu svojich práv a slobôd dostať čo najbližšie k praxi. Pýtali sme sa ich na konkrétne životné situácie a na to, nakoľko sa majú možnosť rozhodovať samostatne. Či už sú to väčšie nákupy, uzatváranie rôznych zmlúv, rozhodovanie o svojom voľnom čase, cestovaní,..

Diskutovali sme o opatrovníkoch, obmedzovaní právnej spôsobilosti (SPÚ) a systéme pravidelného prehodnocovania týchto obmedzení (u nás nefunguje, v ČR áno). Ďalej o inštitúte podporovaného rozhodovania, kontrole inštitúcií a dobrovoľnosti pobytu ich klientov.

Všetko smerovalo k legislatívnym zmenám, ktoré by do súdnej praxe priniesli nové nástroje a inštitúty. Tie by mohli ľuďom s mentálnym postihnutím, ale aj napríklad  ľuďom so psychiatrickými diagnózami zabezpečiť možnosť rozhodovať sa v čo najväčšej možnej objektívnej miere.

Osobne som prispel do diskusie otázkou a zároveň návrhom, či je v podmienkach SR zakotvené pravidelné prehodnocovanie obmedzenia SPÚ. Plné zbavenie SPÚ už síce nie je možné, ale stále žije množstvo ľudí, ktorí sú plne zbavení  spôsobilosti na právne úkony. Pravidelné prehodnocovanie by do okruhu občanov  ovplyvnených novou legislatívou zaradilo aj ich.

Druhým mojim príspevkom počas diskutovania za okrúhlym stolom bola osobná skúsenosť so situáciou, kedy samotný rodič odmietal svoje dieťa obmedziť na spôsobilosti na právne úkony. Napriek tomu, že by to bolo v tomto prípade objektívne (veľmi ťažké mentálne postihnutie). Následne nastali problémy pri úradných záležitostiach (prevzatie dávky), pri pobyte v nemocnici (nechceli uznať matkin podpis na reverze) a ďalšie možno len nastanú (dedičské konanie, možné podvody),..

Zhodli sme sa na tom, že za kľúčovú môžeme považovať objektivitu posúdenia a fungujúce podporné nástroje, ktorými môžeme zabezpečiť rovnaký prístup k právam a rovnosť pred zákonom pre všetkých.

Ján Podhájecký