Bojovať sa oplatí, hodinovka za OA pôjde nahor

11. 05. 2018 Autor: Ján Podhájecký

Po pripomienkovaní, lobbingu, zhromaždeniach a rokovaní s poslancami NR SR sa to konečne podarilo!

Osobná asistencia sa dostane na úroveň, akú mala približne pred 10 rokmi. Nie, to nieje vtip. Pred desiatimi rokmi bola osobná asistencia naozaj lukratívnejšou prácou ako dnes. Hodinová odmena za výkon OA bola omnoho vyššia ako minimálna mzda a „nechytali“ sa na ňu ani zárobky za bežné brigády. Zlé nastavenie však zapríčinilo to, že zatiaľ čo minimálna a priemerná mzda stúpali, osobní asistenti dostávali za svoju prácu zaplatené rovnako. Pár centov navyše nestoja ani za riadky tohto článku. Takéto centové navyšovania priniesli viac hnevu ako úžitku.

Sklamanie

Od dlho avizovanej novely zákona sme mali veľké očakávania, ktoré sa žiaľ nenaplnili. 10 ročnú stagnáciu chcelo ministerstvo zaplátať 30 centami. To sa už zmobilizovali mimovládne organizácie naprieč Slovenskom (vrátane nášho Detského klubu ZPDaM v Košiciach), spojili sily a v boji za lepšie podmienky postupovali už len spoločne. Pripomienkovali sa zákony, prebehli rokovania v NR SR, zorganizovalo sa verejné zhromaždenie v deň prvého čítania zákona,.. až sa napokon ministerské ľady začali hýbať.

Sľuby

Predvčerajšia (9.5.) a dnešná (11.5.) tlačová konferencia(TK) poslancov výboru NR SR pre sociálne veci a predsedu najväčšej vládnej strany avizuje dobré správy. Dnešná TK, ktorú zvolali po rokovaniach s MVO a Komisárkou pre osoby so ZP prináša konkrétne sľuby :

• hodinová odmena pre OA sa od 1.júla zmení na asi 3,80€/hodinu (+1€ oproti súčasnosti na hodinu)
• príjem osôb s ŤZP pre účely priznania príspevku na OA  sa nebude posudzovať (momentálne sú príjmové limity pri OA nastavené na 4-násobok životného minima)
• ruší sa krátenie opatrovateľského príspevku, ak opatrovaný navštevuje školské zariadenie viac ako 20 hodín týždenne (nebude sa "trestať" záujem o vzdelávanie opatrovaného)

Tieto zmeny sú výsledkom kompromisu. Veríme, že ich schválenie poslancami naprieč politickým spektrom bude na júnovej schôdzi už len formalitou a tieto zmeny vstúpia do platnosti 1.júla 2018.

Situáciu naďalej pozorne sledujeme a tento článok aktualizujeme.

Veľká vďaka patrí organizáciám a inštitúciám, ktoré tieto zmeny žiadali a ktoré sa v celom procese naplno angažovali:
Komisárka pre osoby so ZP - JUDr. Zuzana Stavrovská, náš Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach, Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím  v Slovenskej republike, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, ZOM Prešov, Asociácia polio v SR, Platforma rodín detí so zdravotným postihnutím, Rada pre poradenstvo v sociálnej práci, Nezávislá platforma SocioFórum, o. z.
Vďaka patrí aj predsedníčke a poslancom výboru NR SR pre sociálne veci, ktorí si naše požiadavky osvojili a presadili "vyššie". Spomeniem hlavne p. Alenu Bašistovú, Erika Tomáša, či Silviu Shahzad.

Bojovať sa naozaj oplatí. Veríme, že tieto zmeny pozitívne ovplyvnia záujem o vykonávanie osobnej asistencie a že budú znamenať zlepšenie kvality života ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím :)