Bohemian Rhapsody

11. 01. 2019 Autor: Tomáš Hudák

Milí priatelia, vážení čitatelia nášho časopisu Klubčík,

po dlhom čase sa Vám hlásim o slovo s ďalším článkom. Môj najnovší príspevok bude na hudobno – filmovú tému, na svoje si prídu milovníci životopisných filmov, dobrej rockovej muziky, ale hlavne skupiny QUEEN a jej nesmrteľného, jedinečného, nezabudnuteľného a nenahraditeľného lídra Freddieho Mercuryho. Tak vám prajem príjemné čítanie.

Teraz, keď začínam písať tento článok, hraje mi k tomu dokonca CD najväčších hitov QUEEN. Pieseň Bohemian Rhapsody je jeden z ich nesmrteľných a nezabudnuteľných hitov, ktorý snáď nemusím nikomu predstavovať. Priznám sa Vám dobrovoľne a bez mučenia, že neviem, kedy som ju počul prvý krát, bolo to ešte v detstve. To som vtedy počúval kadečo, rocker sa zo mňa stal neskôr, ale to už viete. Dovtedy som vôbec netušil, čo je to rock a že mu jedného dňa úplne prepadnem. Nuž stalo sa a som tomu rád, tá muzika ma v sebe veľké množstvo energie, ktorá je k životu potrebná. Niekomu energiu dodá iný žáner, mne ju dáva rock. Veď, každý máme svoj obľúbený žáner, každému sa niečo iné páči. Vraví sa: Sto ľudí, sto chutí.

Keď som spomínanú pieseň počul prvý krát, ešte som ani netušil, že kapela QUEEN je rocková kapela a že sa stane jednou z mojich najobľúbenejších zahraničných kapiel. Je ňou stále, aj keď už Freddie Mercury nie je medzi nami. Od jeho náhleho, predčasného a pre jeho fanúšikov nečakaného odchodu uplynulo 24. novembra 2018 dlhých 27 rokov. Možno aj to bol dôvod, prečo vznikol film, o ktorom teraz píšem tento článok. Pieseň Bohemian Rhapsody sa okamžite stala jednou z mojich najobľúbenejších piesní QUEENU. Je pre mňa (ale určite nielen pre mňa) zaujímavá nielen Freddieho famóznym speváckym prejavom, ale aj striedaním pasáží. Z pomalej, pri počúvaní ktorej máte pocit, že ste sa ocitli na opernom predstavení, na rýchlu pasáž, vedúcu opäť k pomalému záveru. Kedykoľvek tú skvostnú pieseň počúvam, mám na tele zimomriavky. Je to neopísateľné počúvať túto pieseň.

Práve názov tejto piesne poslúžil ako názov pre spomínaný film. Film Bohemian Rhapsody mal svetovú premiéru 24. októbra, lokálna premiéra bola 1. novembra. V kinách sa film Bohemian Rhapsody začal premietať 2. novembra. Keď som sa jedného dňa dozvedel, že sa film dostane do slovenských kín, samozrejme ma to ako veľkého fanúšika kapely QUEEN veľmi potešilo. Menej potešujúci bol pre mňa už však fakt, že film bude s titulkami. Neviem ako vy, ale ja osobne filmy s titulkami nemám rád. Idú niekedy tak rýchlo, že nestíham čítať. Našťastie tých titulkov nebolo v tomto filme veľa. Naopak viac priestoru a hlavnú rolu vo filme mala hudba. Vo filme sa odohrávali aj zábery z koncertov, či z nahrávania v rôznych štúdiách. Chcel som počkať, kedy bude v televízií so slovenským, poprípade s českým dabingom. Keďže ale vo mne hlodala zvedavosť a od ľudí z môjho okolia som počúval na tento film samé kladné ohlasy, rozhodol som sa nakoniec, že na film predsa len pôjdem. Veď ktovie, kedy ho dajú do televízie. Možno o rok a dovtedy sa mi naozaj čakať nechce.

Ešte na sviatok všetkých svätých, keď bol u nás môj brat Michal so strýkom z Košíc, som bol rozhodnutý na tento film neísť. Svoje rozhodnutie som zmenil na druhý deň v piatok. Hneď som zavolal Michalovi, že v sobotu by išli. Potom som si písal aj s druhým bratom Matúšom a aj jemu som spomenul, že ideme, lebo tiež sme sa o tom bavili a posielal mi rôzne videá a informácie k filmu. Povedal som mu, že sa teším a že budem mať aspoň o čom napísať ;). Zasmial sa a povedal: No vidíš, budeš mať prácičku. Vravím: To je inšpirácia ako lusk.. Povedal som mu, že sa idem pustiť do písania, odpovedal: No tak vidíš, ešteže si šiel. Vravím: Áno, aj ja som rád a neľutujem to.

Film sa u nás v Revúcej premietal 2. a 3. novembra. Ďalšie premietanie bolo potom až 21. novembra. S Michalom sme sa dohodli, že príde po mňa večer do Lubeníka a pôjdeme do kina. Nakoniec sa ale všetko vyvinulo inak a do Revúcej ma odviezol otec. Asi o 18:00 sme sa začali chystať a o hodinu neskôr sme vyrazili do Revúcej. V Revúcej pred kinom na nás už čakal Michal. Hneď ako sme prišli ku kinu, odovzdal som Michalovi preukaz ŤZP a on šiel kúpiť lístky. Michalov stál 5 eur, môj len 4 eurá. Keď sa vrátil, išli sme bočným vchodom dnu a usadili sme sa na svoje miesta. Film začal s malým oneskorením. Kým sa zhromažďovali ľudia, ešte sme sa s Michalom rozprávali. Po chvíli sa zhasli svetlá a začali sa upútavky na filmy čo pôjdu v kinách. Boli asi iba dve, už neviem, ale to je jedno.

O čom vlastne film Bohemian Rhapsody je?
"Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockovej skupiny QUEEN, jej hudby a predovšetkým Freddieho Mercuryho, ktorý svojou tvorbou aj životom vzdoroval všetkým stereotypom, vďaka čomu sa stal jedným z najvýraznejších umelcov svojej doby. Film mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických skladieb ako napr. We Will Rock You, We Are the Champions alebo práve Bohemian Rhapsody. Ich príbeh začína bleskovým štartom, pokračuje neriadenou životnou špirálou a vrcholí nezabudnuteľným, strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985. Na jeho pódiu QUEEN v čele s charizmatickým Freddiem predviedli jednu z najväčších show v histórii rocku. Ich hudba bola a stále je obrovskou inšpiráciou pre celý svet. Brian May, gitarista skupiny QUEEN, s filmármi úzko spolupracoval a ich prácu hodnotí slovami: "Film Bohemian Rhapsody rozpráva o rodinách a vzťahoch, o túžbach, o smútku a sklamaniach, ale hlavne o víťazstvách a naplnených snoch. A to spôsobom, ktorý sa dotkne každého. Nebola to ľahká cesta - ale všetky najdôležitejšie cesty sú takéto! Rami, Lucy a štáb dali dohromady monumentálnu show - oveľa lepšiu ako je originál!"

Možem Vám povedať, že film sa mi veľmi páčil a som rád, že som sa ho zúčastnil a touto cestou by som svojmu bratovi Michalovi vyslovil jedno veľké ĎAKUJEM. Film bol popretkávaný vtipnými situáciami, ale aj silnými momentmi ako napríklad, keď sa rozhádaná kapela opäť spojila kvôli charitatívnemu koncertu, ktorý strhol celý dav ľudí. Alebo keď kapele Freddie oznámil, že je chorý a oni ho podržali až do posledných dní jeho života, rovnako ako aj jeho životná patnerka Mary Austinová, ktorú si chcel dokonca vziať, ale nakoniec ostali dobrými priateľmi. Kvôli Freddieho orientácii. Predstaviteľ Freddieho, americký herec egyptského pôvodu Rami Malek, podal veľmi dobrý a presvedčivý herecký výkon. Verím a dúfam, že ho zaň niekto aj ocení. Zaslúži si to.

Po filme sme si s Michalom zašli ešte na pivo, potom zavolal otca, ten prišiel po mňa, preložil ma do auta a odišli sme domov. Doma som si  už len ľahol, dal sa do pyžama, pozrel som si telku a neskôr unavený a plný dojmov z filmu zaspal. Na druhý deň som sa o svoje dojmy z filmu delil so svojou rodinou a priateľmi na nete. Pre mňa, ako pre fanúšika, to bol naozaj neskutočný zážitok. Nikdy na to nezabudnem. Nuž priatelia moji, toto bol príbeh kapely QUEEN a filmu Bohemian Rhapsody. Ak sa Vám to páčilo som rád. Do písania nabudúce priatelia :)  

Hrajú: Rami Malek, Joseph Mazzello, Gwilym Lee, Ben Hardy, Allen Leech  •  Réžia: Bryan Singer, Dexter Fletcher  •  Scenár: Peter Morgan, Stephen J. Rivele, Christopher Wilkinson, Anthony McCarten

Zdroj: http://www.kino.msksrevuca.sk 

Tomi "Freddie Mercury" Hudák