Jozef Golonka

15. 03. 2018 Autor: Tomáš Hudák

Milí priatelia, hlásim sa o slovo so svojím ďalším článkom. Venujem ho opäť slávnej osobnosti, oslavujúcej svoje narodeniny. Tentoraz to nebude žiadny spevák, speváčka, herec ani herečka. Mám rád aj iné záujmy, ako je hudba alebo herectvo. Tentoraz som sa rozhodol, že tak trochu zafušujem do remesla svojho dlhoročného kamaráta zo školy a kolegu pisateľa Miša Semana. Dúfam, že sa Mišo snáď za to na mňa nenazlostí, že sa mu pletiem do remesla. Prepáč Mišo. V podstate sa nič nestalo, iba som si požičal tému šport. On rád píše o športe, zvlášť o hokeji.

Šport mám rád a hlavne hokej. Síce ho žiaľ nemôžem hrať, ale rád si ho pozriem aspoň v televízií. Keby som chodil, určite by som sa mu chcel venovať. Ktovie, možno by bol zo mňa slávny hokejista. Takto však o tom môžem iba snívať. Ako hokejista som sa mohol cítiť aspoň na internáte, keď sme s kamarátmi hrávali stolný hokej a dokonca sa organizovali aj hokejové turnaje. Boli to krásne časy. Zažívali sme atmosféru, ako keby sme boli na skutočných majstrovstvách sveta.

A práve o hokeji bude aj môj ďalší článok. Mimochodom, toto je prvý športový článok, ktorý píšem. Moja športová premiéra. Dúfam, že sa vám bude páčiť. Budem sa ho snažiť napísať, ako najlepšie viem. Ako sa to snažím pri písaní každého svojho článku, no nie vždy sa zadarí. Stáva sa, ako sa vraví, nie každý deň svieti slnko. Uvidíme, ako sa zadarí, aké budú ohlasy.

Verím a dúfam, že dobré. Ale veď uvidím, nechám sa prekvapiť. Hokej mám rád, snáď ako asi každý chlap. Rád sledujem slovenskú extraligu, majstrovstvá sveta, alebo olympiádu. Bol som aj na niekoľkých extraligových zápasoch v košickej STEEL ARÉNE, ale aj na nejakých prípravných zápasoch na majstrovstvá sveta. Keď som chodil u nás v Revúcej do spevokolu na faru, dostal som od kamarátov raz na narodeniny knihu Zlatí chlapci z Göteborgu, v ktorej autor Mário Gešvantner opisuje dianie na svetovom šampionáte v roku 2002, na ktorom sme získali zlaté medaily. Knihe som sa, ako správny hokejový fanúšik, potešil.  Je veľmi zaujímavá a bohato ilustrovaná. Som rád, že som ju dostal a aj touto cestou svojim kamarátom z fary, ktorí mi ju darovali, veľmi pekne ďakujem.

Ako námet na tento článok som si vybral legendu československého, presnejšie slovenského hokeja, pána Jozefa Golonku. Pán Jozef Golonka sa začiatkom januára dožil významného životného jubilea, osemdesiat rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti som si na neho spomenul a rozhodol som sa mu touto cestou týmto článkom vzdať úctu. Za to, ako reprezentoval Československo a československý hokej si moju a určite nielen moju pozornosť určite zaslúži.

Ako aktívneho hráča som ho žiaľ nezažil, keďže v čase keď som sa narodil, zastával pán Golonka funkciu trénera. Počul som však o ňom z rozprávania svojej rodiny alebo rôznych televíznych a rozhlasových športových relácií a dokumentov. Knihy o ňom nemám zatiaľ žiadne. Preto som si informácie o ňom zisťoval z internetu. Možno raz si nejakú kúpim, aby som sa dozvedel nejaké ďalšie zaujímavosti z jeho života, čo o ňom ešte neviem. Keby som nejaké knihy mal, čerpal by som z nich. Keby som vedel, že budem o ňom písať článok, nejakú knihu by som si určite kúpil alebo požičal od niekoho kto ju má, aby som mal z čoho čerpať informácie. Ale vďaka internetu sa to tiež dá. Vďaka Bohu a aj tomu kto internet vymyslel. Keď už nemám doma knihy o ňom, pomôže kamarát internet. Nenašiel som veľa informácií ale niečo predsa.

Ale poďme späť k pánovi Golonkovi. Bolo by fajn zažiť ho priamo v akcii, ale žiaľ, môžem si už len predstavovať, aké to bolo, keď aktívne hrával. Touto cestou, prostredníctvom svojho, verím že zaujímavého článku, by som pánovi Jozefovi Golonkovi chcel zaželať veľa šťastia, zdravia, lásky, pohody, úspechov, radosti, spokojnosti, nech sa mu slní, všetko, čo si praje. Nuž, poďte sa teraz začítať do jeho pútavého životného príbeh. Prajem vám príjemné čítanie.

Jozef Golonka sa narodil 6. januára 1938 v Bratislave. Starý otec z otcovej strany sa prisťahoval z Poľska do Nitry. Jozef Golonka sa narodil v Bratislave, kde vyrastal v mestskej časti Ružinov. Základnú školu navštevoval na Kvačalovej ulici. Matka bola krasokorčuliarska trénerka, ktorá sa snažila vychovať z Jozefa a jeho sestry Júlie krasokorčuliarsky pár. Tomuto športu sa však napokon profesionálne venovala len Júlia.

Športová kariéra

Objaviteľom Golonkovho hokejového talentu bol Viliam Čech, ktorý ho uvidel hrať na detskom klzisku.  

Jozef Golonka bol hráč Slovana Bratislava, Dukly Jihlava, SC Riessersee a Lokomotívy Zvolen. Začínal v klube Sokol NV Bratislava, v ktorom pôsobil v rokoch 1955 až 1957. Neskôr sa klub premenoval na Slovan Bratislava a Jozef Golonka obliekal jeho dres v rokoch 1959 až 1969. Medzitým strávil dve sezóny v Dukle Jihlava v rokoch 1957 až 1959. Ďalšou zastávkou v jeho športovej kariére bol nemecký tím SC Riessersee v rokoch 1969 až 1972 a s aktívnou hokejovou kariérou sa rozlúčil v Lokomotíve Bučina Zvolen v rokoch 1972 až 1975.

Úspechy

Ako stredný útočník štartoval na troch ZOH v rokoch 1960, 1964, 1968. V Squaw Valley 1960 bol s družstvom štvrtý, v Innsbrucku 1964 získal bronzovú medailu a v Grenobli 1968 ako kapitán reprezentácie striebro. Účastník ôsmich majstrovstiev sveta si šesťkrát z vrcholných šampionátov odvážal medaile. Trikrát striebro, trikrát bronz, dvakrát obsadil s československou reprezentáciou 4. miesto. V československej lige odohral 330 zápasov, v ktorých dal 298 gólov, v roku 1961 sa stal kráľom strelcov. Dva roky zastával v reprezentácii funkciu zástupcu kapitána a dva roky pôsobil ako kapitán československého národného družstva.

Trénerská činnosť

Po ukončení hráčskej kariéry sa stal Jozef Golonka trénerom. Pôsobil v Zetore Brno v rokoch 1979 až 1988, v Slovane Bratislava v rokoch 1985 až 1988. V rokoch 1979 až 1981 viedol československú reprezentáciu do 20 rokov, nasledujúcu sezónu pôsobil ako hlavný tréner B mužstva ČSSR. S družstvom SC Riessersee získal v roku 1978 titul Nemecka a s družstvom EC Kolín nad Rýnom oslavoval titul majstra v roku 1984. EHC Norinberg viedol v sezóne 1994/1995 a v rokoch 1996 - 1997 stál pri kormidle reprezentácie Slovenska. Jozef Golonka je legendárny hráč bratislavského Slovana s č. 9 i veľká osobnosť v drese československej reprezentácie.

Skvelý technik, nesmierny bojovník, excelentný strelec, magnet tribún, milovaný vlastnými a preklínaný súpermi. Ale vždy uznávaný. Stredný útočník, typ ozajstného vodcu, ktorý vedel na ľade všetko, strhávať spoluhráčov i vyburcovať fanúšikov. Jedna z ikon nášho hokeja s výstižnou prezývkou "Žiletka". Zaujímavosťou je, že Jozef Golonka ako dorastenec a junior vynikal v tenise a v roku 1956 vyhral Pardubickú juniorku.

Hráčska kariéra: Sokol NV Bratislava v rokoch 1955 až 1957, Slovan Bratislava v rokoch 1959 až 1969, Dukla Jihlava v rokoch 1957 až 1959, SC Riessersee v rokoch 1969 až 1972, LB Zvolen v rokoch 1972 až 1975. Počet sezón: 14. Počet ligových štartov a gólov: 330 zápasov, 298 gólov. Počet reprezentačných štartov a gólov: 134 zápasov, 82 gólov. Počet štartov na MS: 8x - 4x striebro, 4x bronz Počet štartov na ZOH: 3x - 2x striebro 

Trénerská kariéra: SC Riessersee Zetor Brno v rokov 1979 až 1980, ČSSR 20 v rokoch 1979 až 1981, ČSSR B v rokoch 1981 až 1982, EV Wien, EC Kolín nad Rýnom, HC Davos, ECD Iserlohn, EHC Norimberg v rokoch 1994 až 1995, AC Nitra, Slovan Bratislava, Slovensko A v rokoch 1996 až 1997. Najväčšie úspechy:  Najlepší ligový strelec v roku 1961, člen Klubu hokejových kanonierov 380 gólov, účastník ôsmich majstrovstiev sveta, tri strieborné medaily v rokoch 1965, 1966 a 1968, štyri bronzové medaily v rokoch 1959, 1960, 1964 a 1969), hral na troch ZOH, získal jednu striebornú medailu v roku 1968 a dve bronzové medaily v rokoch 1960 a 1964. S nemeckým tímom SC Riessersee sa stal majstrom krajiny. Míľniky v kariére: Rok 1955: Prvý zápas v celoštátnej seniorskej lige proti Zbrojovke Brno, rok 1957: prvý reprezentačný zápas v drese Československa proti Švédsku, Štokholm 1959: prvý krát na MS 1960, prvý štart na ZOH v Squaw Valley, rok 1961: titul kráľa ligových strelcov, rok 1969: posledný ligový zápas proti Pardubiciam, rok 1969: posledný krát na MS v Štokholme, rok 1976: koniec hráčskej kariéry, ako hrajúci tréner v Nitre, rok 1976: začiatok trénerskej kariéry, rok 1996: jedna sezóna na pozícii trénera reprezentácie Slovenska, rok 1999: uvedený do Siene slávy IIHF, rok 2002: uvedený do Siene slávy slovenského hokeja. Ocenenia: Najlepší športovec Slovenska, štátne vyznamenanie Zaslúžilý majster športu 2003, Pribinov kríž II. stupňa od prezidenta SR, medaila Ministerstva kultúry SR, držiteľ Zlatej plakety za rozvoj Garnisch Parken Kirchenu 1998, člen Siene Slávy IIHF 30. 11. 2002, člen Siene Slávy slovenského hokeja 2004, člen Siene slávy nemeckého hokeja.

Tvorba: Jozef Golonka je spoluautorom dvoch knižných publikácií: Denník z Tampere 1965, spolu s V. Malcom a Volali ma Žiletka 1990, spolu s M. Varsikom.

Záujmy: šport, letectvo, motorizmus, kultúra, knihy (história vojen, najmä námorné bitky), životopisy slávnych ľudí.

Nuž, milí čitatelia, vážení športoví, špeciálne priatelia. J Toto bol príbeh jednej legendy, jedného z najúspešnejších a najlepších československých hokejistov Ak sa vám páčil som rád, ak nie mrzí ma to. Nabudúce sa posnažím viac. Predsa len to bol môj prvý športový článok, tak ma chápte a ospravedlňte. Do písania a čítania nabudúce, priatelia.

Zdroj: SZĽH; Who is who v Slovenskej republike, F. Janícek, 2003

Tomi Hudák