TOPFEST – Moja festivalová premiéra

26. 08. 2024 Autor: Tomáš Hudák

 

     Milí priatelia, vážení čitatelia časopisu Klubčík, po čase som tu opäť s ďalším článkom. Tento článok bude opäť na tému, ktorá je môjmu srdcu blízka. Tou témou je hudba, hlavne tá rocková. Koncom júna 2019, konkrétne v piatok 28 a v sobotu 29. júna, som sa spolu s mojím bratom Michalom a jeho priateľkou Evkou zúčastnil hudobného festivalu Topfest.  V roku 2019 sa konal už 16. ročník tohto hudobného festivalu. Pre mňa osobne to však bola absolútna festivalová premiéra, čo napovedá aj názov článku. Niekedy sa začať musí, háááá, háááá.

   „Topfest, v minulosti Topvar Rock Fest, je hudobný festival zameraný hlavne na rockovú hudbu, konajúci sa každoročne od roku 2004 počas júna. Do roku 2011 bol organizovaný v okolí Nového Mesta nad Váhom, na Zelenej Vode, od roku 2012 sa presunul na piešťanské letisko.“ Tento ročník sa konal opäť na Zelenej vode. V minulosti na Topfeste vystúpili napríklad: Kabát, Guns N’ Roses, Desmod, Horkýže Slíže, Alkehol, Arakain, Team, Status Quo, Iné Kafe, Wanastowi Vjecy, Nightwish, Iron Maiden, Gladiator, Tublatanka, Helloween, Twisted Sister, Europe atď. Toľko k histórii Topfestu.

   Poďme sa venovať jeho 16. ročníku. Ako som napísal v článku o jednom z jeho aktérov, gitaristovi Slashovi z kapely Guns N’ Roses, o tom, že sa tohto festivalu zúčastním, som sa dozvedel  na moje meniny v marci. Keďže môj brat Michal vie, že už niekoľko rokov Slasha obdivujem, chcel ma, samozrejme aj s Evkou, prekvapiť. Uznávam, podarilo sa im to a ešte raz im za to ďakujem. Veľmi som sa tešil. Asi tak ako malý chlapec na Vianoce, háááá, háááá.    

   Vďaka nim som prežil svoj sen. Zhodou náhod Living the Dream, teda Žiť sen je aj názov tretieho Slashovho albumu, ktorý nahral s kapelou Myles Kennedy & Conspirators a ktorý prišiel na Slovensko prestaviť. Aká symbolika medzi názvom albumu a tým, že sa mi splnil môj dlhoročný sen, však priatelia?

   Vystúpenia kapiel sa konali na troch pódiách: Blue stage, Green stage a Storm stage. Na Blue stage vystúpili v piatok kapely Bullet Holes, The Great Malarkey, Walda Gang, Hands Like Houses, Slash, Horkýže SlížeManiac. V sobotu to boli kapely MF, Funny Faces, Doctor P. P., From Our Hands, Arzén, Čechomor, Apollo 440, Deez Nutz, The Bloody BeetrotsReflexy.    

   Na Green stage to v piatok boli kapely Buranowski, Šarišanci, Grai, Zemětřesení, DesmodRachmat. V sobotu vystúpili kapely Smola a Hrušky, Nora Caruso, Bystrík Band, Cirkus Brothers, Lukáš Adamec, Trash Boat, HT a Marián GreksaDelykvenc. A na Storm stage vystúpili v piatok mladé začínajúce kapely zapojené do súťaže Rocková maturita a kapely Beautiful Bastards, Slobodná Európa, Mad Frequency, MofokillerLate. V sobotu to bola druhá časť Rockovej maturity a kapely Zóna A, BezVačku, DenevanCherry Street. Toto bol krátky zoznam všetkých kapiel, ktoré na festivale vystúpili.

   Teraz vám priblížim vystúpenia kapiel, ktoré som videl. Prvou kapelou, ktorú som videl, bola česká rocková kapela Walda Gang, ktorá, ako som už spomínal, vystúpila na Blue stage. Túto kapelu som naživo videl prvýkrát, ale z počutia ich poznám už dlhšie. Kapela hráva okrem vlastnej tvorby aj hity prevzaté. Vo svojom repertoári má napríklad hity Eldorádo od Waldemara Matušku, Veď mě dál, cesto má od Pavla Bobka, Pověste ho vejš od Michala Tučného alebo pieseň z filmového muzikálu Noc na Karlštejne Lásko má, já stůňu od Heleny Vondráčkovej. Tie odzneli aj na Topfeste.

   Kapelu Walda Gang založili členovia rockových kapiel AlkeholHarlej. Ich spevákom bol Vláďa Šafránek z kapely Harlej. Ten mal však od roku 2016 zdravotné problémy, ktorým o dva roky neskôr podľahol. Spevácky post po ňom prevzal slovenský spevák Miro Šmajda, známy z československej SuperStar. Musím povedať, že chlapci z kapely si ani nemohli lepšie vybrať. Miro je podľa môjho skromného názoru veľmi dobrým Vláďovým nasledovníkom. Dôkazom toho bolo aj vystúpenie na Topfeste. Kapela odohrala skvelú rockovú šou. Bavil som sa skvelo, hlavne pri spomínaných prevzatých piesňach.

   Po ich vystúpení sme sa presunuli na Green stage, kde sme si pozreli vystúpenie českého rockera a bývalého speváka kapely Arakain Aleša Brichtu a jeho projektu  Zemětřesení. Projekt Zemětřesení vznikol  v roku 1992 ako spomienka na  legendárneho českého rockového speváka Jiřího Schelingera. Názov si dala kapela  podľa albumu, ktorý Jiři Shelinger nestihol dokončiť, keďže v roku 1981 vo veku 30 rokov predčasne zomrel. O rok neskôr vydali album Zemětřesení. Kapela pôsobila v zložení: spevák Aleš Brichta, gitarista a spevák Miloš Dodo Doležal, basák Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček. Kapela po 26 rokoch obnovila na nejaký čas činnosť a v rovnakom zložení odohrala pár koncertov. V roku 2019 nahrali album Zemětřesení 2 - Epilog, ktorý vyšiel v roku 2021, teda v roku nedožitých 70. narodenín a 40. výročia úmrtia Jiřího Schelingera. Na tomto albume došlo k zmene zostavy. Nahrali ho bez Aleša Brichtu a Doležal a Smetáček boli doplnení Doležalom Juniorom na basgitaru a spevákom Mladenom Djelmo. V súčasnosti už spolu nehrajú. Album Zemětřesení 2 teda uzatvára celý projekt.

   Dosť bolo histórie kapely, poďme k jej vystúpeniu na Topfeste. Zazneli všetky legendárne hity Jířího Schelingera. Na začiatku vystúpenia došlo k problémom so zvukom, ale neskôr už bolo všetko v poriadku. Ich vystúpenie som si užil naplno. Pár piesní si s nimi strihol aj legendárny slovenský rocker Paľo Drapák, bývalý spevák legendárnej kapely Metalinda. Po tomto vystúpení sa stalo niečo, čo by mi ani vo sne nenapadlo, že niekedy zažijem. Michal ma zobral  do zákulisia a šiel sa spýtať usporiadateľov, či by bolo možné stretnúť sa s Alešom Brichtom. Netrvalo dlho a v sprievode svojho osobného asistenta, keďže v mladosti prišiel pri autonehode o jedno oko a v súčasnej dobe má problémy aj s druhým okom, k nám prišiel Aleš. Prehodili sme spolu pár viet a Michal mi na pamiatku urobil pár spoločných fotiek. To však ešte nebol prekvapeniam a milým stretnutiam koniec.

   Videli sme, ako k svojmu autu kráča Paľo Drapák, tak šiel Michal osloviť aj jeho. Samozrejme, aj on ochotne súhlasil. Keď prišiel k nám, podali sme si ruky a ja som prehlásil: „Ahoj, Pali, my sa poznáme. Robil si mi šoféra na košickej rallye. Na to mi odpovedal: „Áno, pamätám si.“

   Predstavte si, priatelia, on si to aj po 20-tich rokoch pamätal. Ja si niekedy nepamätám, čo bolo pred rokom, háááá, háááá. Podobne ako s Alešom aj s Palim mám na pamiatku pár spoločných fotiek.

   Po týchto dvoch milých stretnutiach sme ale už utekali na Green stage pozrieť si vystúpenie kapely Desmod. Počas ich vystúpenia zazneli piesne ako Na tebe závislý, Nevrav mi, aký som, Lavíny, Niekto ti to povie skôr než ja alebo Vŕba. Vystúpenie Desmodu sme nevideli celé, lebo sme sa išli presunúť k Blue stage, kde vystúpila hlavná hviezda celého Topfestu: Ladies and Gentlemen, the one and only, Slash!!! O jeho vystúpení v tomto článku písať nebudem, keďže som mu v Klubčíku už venoval osobitnú kapitolu. Len spomeniem, že tak ako s Palim Drapákom alebo s Alešom Brichtom aj so Slashom som chcel mať spoločnú fotku na pamiatku. Bohužiaľ, sa to nepodarilo, ale aj tak oceňujem Evkinu snahu o splnenie tohto môjho ďalšieho sna. Ako sa vraví: Nie je ešte všetkým dňom koniec. Nevyšlo to na Topfeste, vyjde to možno nabudúce niekde inde. Videl som ho, počul som ho a tú najhlavnejšiu spomienku na jeho koncert si už navždy ponesiem vo svojom rockovom srdci a nik ju zo mňa nedostane ani heverom, háááá, háááá.

   Poslednou kapelou piatkového programu Topfestu bola  kapela  Horkýže Slíže. Od nich odzneli piesne A ja sprostá, Horí ti maštaľ, Silný refrén, Telegram alebo Malá Žužu. Okrem vynikajúceho dojmu som si z ich vystúpenia odniesol aj hlášku ich speváka Petra Kuka Hrivňáka: „Feng šuej very mač“, ktorou po každej pesničke ďakoval fanúšikom. Okamžite som si ju privlastnil a odvtedy ju používam.

   V sobotu sme ako prvú videli kapelu Smola a hrušky. Už pár rokov ich poznám a patria medzi moje obľúbené kapely, preto som si aj ich vystúpenie užil tak naplno, ako to len šlo. Na Topfeste zaznel napríklad ich veľký hit Matura. Potom nasledovalo vystúpenie rockovej kapely Arzén. Táto kapela vo svojej tvorbe spája rock s folklórom. Keďže mám rád obidva hudobné žánre, tak aj táto kapela sa mi veľmi páči a páčilo sa mi aj ich vystúpenie. Odzneli počas neho hity ako Boli to ručičky, Katarínka, Ešte raz, Páslo dievča pávy, Noc mi červenie, Veru sme my chlapci alebo Lipová lyžka zo slávneho muzikálu Na skle maľované. Mimochodom, len tak na okraj spomeniem, že v klipe ku tejto piesni účinkoval aj predstaviteľ Jánošíka, Michal Dočolomanský. Po ich vystúpení už pódium ovládla česká kapela Čechomor, ktorá má vo svojom repertoári české, moravské a slovenské piesne v rockovom štýle rovnako ako Arzén. Čechomor odprezentoval napríklad pieseň Hej, gorale. Po Čechomore prišla na rad kapela Hoten Toten, alebo ak chcete skrátene HT. Túto kapelu poznala iba Evka, ja od nich poznám iba pieseň Vec, ale aj tak som sa bavil.

   Nuž a zlatým klincom Topfestu, teda zlatým aspoň pre nás troch, bola legendárna punkrocková kapela Zóna A. Tú sme ale už vidieť nechceli, chystali sme sa už na cestu domov. Cestou k autu a pri nakladaní do auta sme počuli asi dve piesne. Jednou z nich bola, ak si dobre pamätám, pesnička Možno. A možno to bolo aj dobré, že sme ich nevideli a veľmi nepočuli, lebo hrali a spievali aleže brutálne falošne. Budem citovať môjho nebohého strýka: „Hrali síce, slušne povedané, na figu, ale z chuti, háááá, háááá.“ Od kamaráta Mira viem, že to tak robia zámerne.

   Čo dodať na záver? Svoju festivalovú premiéru som si užil naozaj naplno a už teraz sa teším na nejaký ďalší festival. Do čítania a písania nabudúce, priatelia.

 

 

Tomáš Hudák


 

 Zdroje: Wikipédia

 Zdroje fotografií:   Facebook

                                                    topfest.sk

Zdroj videa: https://www.youtube.com/watch?v=QBjArbcnjoI